XVI Міжнародний музичний фестиваль
«Харківські асамблеї — Противлення злу мистецтвом»

 

ГАЙДН ТА КОТЛЯРЕВСЬКИЙ: МИСТЕЦТВО ОПТИМІЗМУ
24 вересня– 11 жовтня 2009 року

Міжнародний музичний фестиваль класичної музики «Харківські асамблеї» проводиться з 1991 року і є відомим мистецьким заходом не тільки в Україні, але й далеко за її межами. За вісімнадцять років існування фестивалю в ньому брали участь музиканти з багатьох країн світу, зокрема: Великої Британії, Франції, Німеччини, Швейцарії, США, Фінляндії, Угорщини, Республіки Корея, Литви, Росії, України. Престиж фестивалю росте з кожним роком. Показовим фактом є те, що вже декілька років фестиваль триває два тижні, на протязі яких в концертних залах Харкова одночасно відбувається два, а то і три концерти кожного дня.
У кожного фестивалю є своя тема, свій герой. Перший був присвячений В. А. Моцарту (1991), другий — музиці Барокко і двадцятого століття (1992), подальші — Ф. Шуберту (1993), Ф. Мендельсону-Бартольді (1994), Р. Шуману (1995), Ф. Лісту (1997), Г. Перселу (1999), Й. С. Баху, Л. Бетховену і Й. Брамсу (2001), М. Глінці (2002), Г. Берліозу (2003), П. Чайковському (2004), Й. Гете (2005), І. І. Слатіну та 135-й річниці професійної музичної освіти на Слобожанщині (2006), 90-річчю від дня заснування ХДУМ ім. І. П. Котляревського (2007), ювілейний п’ятнадцятий фестиваль (2008) був спрямований на осягнення національних культур, що підтверджувалося темою «Від Мендельсона до Лисенка: резонанс культур».
Фестиваль-2009 поєднує постаті митців, про творчий доробок яких цього року згадує увесь світ, відзначаючи 200 років з дня смерті Й. Гайдна та 240 років з дня народження І. Котляревського.
Фестивальні заходи як завжди поєднають музікантів з багатьох країн й охоплять всі концертні площадки міста: зали ХАТОБу ім. М. В. Лисенка (де пройдуть урочисте відкриття фестивалю та оперна вистава «Наталка-Полтавка»), ХДУМ ім. І. П. Котляревського та філармонії.
Цього року у фестивалі братимуть участь диригенти Буркхард Ремпе (Німеччина), Кристофер Гейфорд (Велика Британія) та Антоніо Лізаррага (Мексика–Австрія), німецькі музиканти – лауреати Міжнародних конкурсів Уте Клемм (скрипка), Фрідеман Рамзенталер (альт), гості з Великої Британії Майкл Белл (фортепіано) та Карен Радкліфф (сопрано), один з найвідоміших флейтистів світу, лауреат Міжнародних конкурсів Клауді Арімані (Іспанія), професор Університету Британської Колумбії Євген Сковородніков (фортепіано, Канада), народні артисти Росії Тетяна Грінденко (скрипка) та «Академія старовинної музики», Ігор Гавриш (віолончель), заслужені артисти Росії Людмила Кузнєцова та Ігор Котляревський (фортепіано), музиканти з Санкт-Петербургу – соліст оркестру Маріїнського театру Костянтин Баришев (труба), солістка Державної академічної капели ім. Глінки Людмила Сіденко (мецо-сопрано) та лауреат Міжнародних конкурсів Віктор Кулєшов (скрипка).
Прихильники «Харківських асамблей» почують виступи Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський» (диригент — заслужений діяч мистецтв України Шаліко Палтаджян), Молодіжного симфонічного оркестру Луганського державного інституту культури та мистецтв та Луганського обласного коледжу культури та мистецтв (диригент – заслужений діяч мистецтв України Сергій Йовса), камерного оркестру ХДУМ ім. І. П. Котляревського (худ. керівник — заслужений діяч мистецтв України Сурен Кочарян), камерного хору ім. В. Палкіна Харківської обласної філармонії та студентського хору ХДУМ ім. І. П. Котляревського (керівник — лауреат нац. конкурсу Андрій Сиротенко).
Цікавими обіцяють бути: концерт пам’яті видатного українського композитора, народного артиста України Віталія Губаренка; авторський концерт заслуженого артиста України Володимира Птушкіна; вечір Шубертівського товариства (засновник – Григорій Ганзбург), концерти класів заслуженого діяча мистецтв України, професора Людмили Цуркан та професора Олени Щелкановцевої. Привернуть увагу публіки вистави студентського театру університету мистецтв «Енеїда» І. Котляревського та «Йоганна – жінка Хусова» Л. Українки (до сторіччя драми).
Харківські музиканти з нетерпінням чекають на майстер-класи гостей: Кристофера Гейфорда, Майкла Белла та Карен Радкліфф, Ігора Котляревського, Костянтина Баришева.
2-4 жовтня у приміщенні ХДУМ відбудеться науково-практична конференція «Гайдн та Котляревський: мистецтво оптимізму», в якій візьмуть участь провідні науковці України та зарубіжжя.
У рамках фестивалю відбудуться безпрецедентні мистецькі акції: на урочистому відкритті німецькі та Харківський ротарі-клуби передадуть у власність ХДУМ ім. І. П. Котляревського 4 валторни; вже наступного дня всесвітньо відома компанія «Steinway&Sons» презентуватиме свої інструменти у Великій залі Університету мистецтв. За підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Харкові учасникам і гостям фестивалю буде представлена книга, присвячена життю та творчості Костянтина Горського, польського скрипаля та композитора, який працював у Харкові на межі ХІХ–ХХ сторіччь.
Асамблеї-2009, як завжди, відбудуться за підтримки Міністерства культури і туризму України, під патронатом губернатора Арсена Авакова та міського голови Михайла Добкіна та спонсорів: Гете-інституту, Дому Нюрнбергу у Харкові, благодійному фонду «Ренесанс», ротарі-клубам «Нюрнберг-Рейхсвальд» (Нюрнберг, Німеччина) та «Мрія» (Харків, Україна), яким організатори фестивалю висловлюють щиру вдячність.